Попередження домашнього насильства та насильства за ознакою статі
В суспільстві існує думка, що насильство в родинах — це проблема тільки неблагополучних родин, і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю. Однак за деякими дослідженнями це зовсім не так. Насильство властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому.
Сім’я та теплі сімейні взаємовідносини – найперші та найміцніші соціальні стосунки, які безпосередньо впливають на майбутнє дитини, її відчуття безпеки та благополуччя. Саме повсякденна атмосфера в сім’ї є підґрунтям для становлення особистості дитини. Однак не всім дітям пощастило зростати в сім’ях, де панує любов, взаєморозуміння та повага, зокрема повага до честі й гідності дитини. Тоді дуже часто в родині має місце домашнє насильство, в тому числі над дітьми. І навіть якщо агресія не спрямована безпосередньо на дитину, і від насильства страждає хтось із членів сім’ї, то дитина, будучи свідком цього, автоматично стає жертвою насильства.
Більшість дітей соромляться зізнатися у тому, що над ними знущаються, вони можуть нікому про це не розповідати, з кожним днем піддаючись все гіршим й жорстокішим формам насилля. З дня в день сварки, лайка, стусани починають ставати буденною справою в сім’ї; роль агресора для батьків здається єдиним виходом, щоб впливати на поведінку дитини, натомість дитина починає ставитися до щоденного знущання як до неминучого з’ясування стосунків з батьками. В таких випадках розірвати коло насилля стає дуже важко.
Особлива роль відводиться педагогам начального закладу у попередженні насилля над дитиною дома і в школі. В Туменському ЗЗСО проходив круглий стіл з класними керівниками 1-11класів «Попередження домашнього насильства». Класні керівники мали змогу ознайомитись з нормативно – правовими документами з попередження та протидії насильства, алгоритмом дій (реагувань) педагогів при виявленні випадків насильства дома, проявами та ознаками, за якими можна виявити прояви домашнього насильства над дитиною.
Не всі діти можуть говорити про свої проблеми відкрито. Тому в Туменському ЗЗСО діє «Скринька довіри», де учні можуть поділитися своїми проблемами і отримати психологічну допомогу.