Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Консультпункт "Особлива дитина"

Дата: 2 жовтня 2018 о 13:55, Оновлено 14 серпня 2022 о 10:14

Методи підтримки учнів з особливими потребами

Для таких учнів особливо важлива стабільність, зазначає кандидатка психологічних наук, психотерапевтка, дитяча нейропсихологиня Марія Максимчук. Разом із нею ми зібрали 5 порад для педагогів, які допоможуть їм у роботі з дітьми під час війни (у тому числі з учнями з особливими освітніми потребами).

1. Старі ритуали

Якщо можливо, відновіть звичні для дитини елементи освітнього процесу. Це може бути вітання з учителем уранці, руханка між уроками, повернення «довоєнного» розкладу тижня – будь-що, добре знайоме учневі чи учениці. Такий ритуал додає стабільності та створює опору під час навчання для всіх школярів, не лише для дітей з особливими освітніми потребами.

2. Нові ритуали

Новим ритуалом може бути особливе вітання на початку дня чи прощання після завершення занять. Якщо уроки відбуваються офлайн, найкраще підійде фізичний контакт – давати «п’ять» учителю або сусіду по парті тощо. 

Водночас не забувайте, що ця активність має бути прийнятною для учня. Так, якщо більшість дітей люблять давати «п’ять», то з обіймами краще бути обережними. 

Якщо заняття відбуваються онлайн, запропонуйте зробити «сенсорну зарядку», коли кожен учень розповідає, що зараз бачить, чує, відчуває на запах, смак чи дотик. Така вправа «заземлює» та знижує тривожність. Або ж запропонуйте учням по черзі назвати по одному предмету жовтого кольору, які є навколо них, чи по одному звуку, який вони зараз чують тощо. 

3. Зарядка 

Перед тим, як переходити до нового уроку чи заняття, приділіть увагу тілу. Для цього підійдуть:

• дихальні вправи (5 глибоких вдихів / видихів або дихання «по квадрату»: «малюючи» поглядом квадрат, на його вертикальних уявних гранях робимо вдих / видих, а на горизонтальних – паузи; виходить: вдих – пауза – видих – пауза);

• розтягування або легка фізична активність (тягнемося вгору стоячи, як дерево, і з видихом нахиляємося вниз; стоячи, плескаємо праву руку лівою і навпаки; тупочемо двома ногами тощо). 

Такі вправи повертають увагу до тіла, відволікають від тривожних думок, неспокою та роздратування. 

4. Емоції

Дозвольте дітям розповісти про їхні страхи, занепокоєння, але водночас не змушуйте їх це робити. Усі ми зараз відчуваємо багато розпачу, безсилля, люті, печалі, тож дуже важливо не забороняти дітям висловлювати такі емоції, плакати чи дратуватися.  

Запитайте на початку дня: «Як минув вечір? А ніч? Чи гарно спали?». Запропонуйте дітям соціально прийнятний спосіб виразити свої емоції: кусатися не можна, а от чимдуж відгамселити подушку, дрібно порвати папірці абощо – так! Окремо наголосіть на тому, що це – нормальні емоції, їх відчуваємо ми всі. 

5. Війна та безпека

Складіть соціальну історію (прості ілюстрації з короткими підписами) про те, що нині війна, навчання в школі змінилося, як поводитися, коли лунає сирена, й чому це так важливо. Така історія пояснить дитині, що відбувається, і запропонує послідовний, зрозумілий алгоритм дій у певній ситуації (повітряна тривога тощо).

Поради щодо розвитку дрібної моторики

Про вплив мануальних (ручних) дій на розвиток мозку було відомо у 11ст. до н.е. в Китаї. Ігри за участю пальців  і рук сприяють гармонійному розвитку тіла й розуму, підтримують у належному стані мозкові системи. Регулярні вправи на розвиток моторики , пальчикова гімнастика поліпшують розвиток пізнавальних процесів, діяльність серцево-судинної і травної систем, розумові здібності дитини, зменшують емоційне напруження, розвивають координацію рухів, силу і спритність рук, підтримують життєвий тонус. Вони здатні поліпшити вимову багатьох звуків, а значить – розвивати мовлення дитини. Дитина, в якої добре розвинена дрібна моторика, вміє логічно мислити, у неї достатньо розвинуті пам'ять, увага, зв’язне мовлення.

Щоб сприяти розвитку пальців рук і тим самим розвивати дитину, можна використати у роботі:

  • Ліплення із різних матеріалів (тісто, пластилін, глина). 
  • Мозаїка.
  • Ігри з ґудзиками та намистинками.
  • Пазли.
  • Малювання, розфарбовування, штрихування.
  • Вирізання ножицями.
  • Ігри з піском, водою.
  • Пальчикова гімнастика.

Новий порядок організації інклюзивнго навчання: вивчаємо за п'ять хвилин

і                                       

                

Чому дорослим не слід боятися інклюзивної освіти?

Основні принципи інклюзії:

  • відсутність дискримінації дітей,
  • всі можуть навчатися,
  • кожна дитина – особистість з унікальними здібностями,
  • толерантність – основа повноцінного розвитку суспільства.


  

 15 вересня 2021 року Уряд затвердив новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти.

Відповідна постанова набуде чинності з 1 січня 2022 року. 

Інклюзивна освіта – вимога часу

    Пріоритетом у галузі освіти дітей з особливими потребами стало нині створення інклюзивного шкільного середовища, в якому всі діти навчаються разом у системі масової освіти за відповідними навчальними програмами, пристосованими до їхніх потреб. Це нелегкі завдання, але водночас перед учителями і школами відкриваються нові можливості: насамперед, педагоги мають змогу відчути, що вони здатні змінити на краще діяльність і функції школи. Зміни – це процес, який триває певний час. А вчителі - головні реалізатори цих змін.

   

Дозвілля особливих дітей

Організація дозвілля дітей з особливими потребами заключається у створенні комфортного ігрового середовища. Ігрова діяльність, організована під час перерви, дає дитині відчуття свободи при виборі гри і можливість розрядки після уроку. Таке середовище робить перерву радісною, довгоочікуваною.

 

 

 

У БАСЕЙНІ ГРАЄМОСЬ І АКТИВНО РОЗВИВАЄМОСЬ

Сухий басейн являється не лише розвагою для дітей, а також спортивно-ігровим засобом підтримання фізичної форми малюка. Дитина може весело та кумедно бовтатись серед кульок у сухому басейні, тим самим укріплюючи свої м'язи та підтримуючи здоров'я.

Дітям дуже подобаються сухі басейни з кульками. Така конструкція прекрасно розвиває руховий апарат, дрібну моторику і сенсорику. Під час гри можна вивчати кольори, які мають кульки для сухого басейну. Більшість дітей дуже люблять рухливі забави: стрибати, гратися м’ячем.  Звісно, така весела і абсолютно безпечна забава не замінить повноцінного плавання в басейні, але точно подарує малюку прекрасний настрій і позитивно впливатиме на його фізичне здоров’я. Сухий басейн з кульками – оригінальна забава з унікальним терапевтичним ефектом. Коли дитина активно бавиться в сухому басейні з кульками, добре укріплюються всі м’язові тканини, у тому числі і ті, які формують осанку. Також у дітей розвивається відчуття рівноваги і навики безпечного падіння. Ходьба по таких кульках в басейні стимулює тактильні відчуття у всьому тілі і розвиває дрібну моторику. Крім того, пластикові кульки в басейні масажують тіло дитини – це дуже важливо для хорошого фізичного самопочуття  і нормального функціонування психіки. Спеціалістами давно було помічено, що ігри в басейні можуть компенсувати відставання у фізичному та інтелектуальному розвитку дитини, а саме:

  • Позитивно впливають на роботу органів дихання.
  • Укріплюють серцево-судинну систему.
  • Розвивають опорно-руховий апарат дітей.
  • Розвивають комунікативні навички і тактильну чуттєвість.
  • Сприяють розвитку дрібної моторики.
  • Нормалізують сон.
  • Позитивно впливають на загальний емоційний стан дитини.

     

Третій клас НУШ – інклюзивний клас. Перебуваючи серед дітей, у дитини з особливими освітніми потребами з’являється бажання бути потрібним. Це бажання спонукає учня до здобуття нових навичок, знань. Здобувач освіти намагається брати активну участь у всіх класних заходах. Простіші завдання виконує самостійно, а складніші - з допомогою асистента. Охоче йому допомагають і учні класу. Учень позитивно й піднесено реагує на похвалу, що й надалі спонукає до активного виконання завдань.

   

 

   

 

  


Поради для вчителів початкової школи, які працюють з дітьми з особливими потребами

https://content.e-schools.info/nvktummen/library/Документ_Microsoft_Word_5.doc

Поради батькам дітей із затримкою психічного розвитку

https://content.e-schools.info/nvktummen/library/Документ_Microsoft_Word_3.doc

Поради батькам дітей з особливими потребами

https://content.e-schools.info/nvktummen/library/Документ_Microsoft_Word_2.doc

Поради педагогічним працівникам щодо роботи з батьками дітей з особливими освітніми потребами

https://content.e-schools.info/nvktummen/library/Документ_Microsoft_Word_4_1nUvuIt.doc

Рекомендації батькам щодо взаємин з дитиною із особливими потребами

https://content.e-schools.info/nvktummen/library/Рекомендації_батькам_щодо_взаємин_з_дитиною_із_особливими_потребами.doc

Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році

http://ru.osvita.ua/legislation/Ser_osv/76129/

Інклюзивна освіта в закладах освіти

http://vseosvita.ua/library/prezentacia-inkluzivna-osvita-v-zakladah-osviti-74137.html

     На період 2020/2021 навчального року в Туменському ЗЗСО інклюзивне навчання було організоване для трьох дітей з особливими освітніми потребами. Це здобувачі освіти 3,4 та 5 класів.

     Кожен з них є унікальною особистістю. Вони потребують нашої уваги та підтримки для того, щоб розкривати, підтримувати і розвивати можлимості і здібності, які в них закладені. 

     Діти з особливими освітніми потребами мають можливість прожити хороше і різноманітне життя. Тож ми стараємось надати їм таку можливість.

     Значне місце у нашому житті займає рухова активність. Рух – це основа життя , а фізичні вправи – наші вірні друзі та помічники.

     Заняття лікувальною фізкультурою позитивно впливають на фізичний розвиток дітей та сприяють розвитку фізичних якостей.

                                       

             

                                     

   Важливу роль для дітей з ООП відіграє допомога та підтримка у навчанні. Визнання та похвала вчителем та асистентом вчителя утворюють міцне підґрунтя для засвоєння нових знань й виконання різних завдань.

 

  

  

   

                                           

         Гра відіграє основну роль у навчанні дітей з ООП. Вона є фундаментом для навчання та

     розвитку нових умінь. Здобувачі освіти із задоволенням навчаються граючись.  

            

                                                                                                                                                   

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.