Навчання дітей з особливими потребами

Дата: 30 вересня 2018 о 18:13, Оновлено 28 серпня 2023 о 14:23

Практикуємо  скаффолдинг

Скаффолдинг — створення умов для підвищення успішності кожного учня. Для цього дитина має вчитися у «зоні найближчого розвитку», тобто робити те, що їй цікаво, але поки що неможливо опанувати без підтримки. Ніщо так не поліпшує мотивацію, як можливість впоратися із завданням і досягти успіху.Скаффолдинг — це процес, який дає можливість дитині (у тому числі новачку) розв’язати проблему, виконати завдання або досягти цілей, які знаходяться за межами її індивідуальних зусиль чи можливостей. Як допомогти? Сказати «Молодець, тобі все вдасться»? Але ж дитина розуміє, що її спроби поки, що далекі від результату.

Фахівці знають чимало видів підтримки. Вербальна — може бути не лише прямою (заохочення), а й непрямою, не адресною: «Увесь клас скоро впорається», «Це не так складно, як здається». Підказки через міміку, жести, вказівки, рухи тіла — велика сила. Якщо вчитель побоюється чи ніяковіє під час занять з дитиною з ООП, вона дуже швидко «зчитує» це завдяки мові тіла. Тоді робота значно ускладнюється.Фізична підтримка — скажімо, можна писати, малювати чи конструювати щось з учнем разом «рука в руці».Моделювання — демонстрація виконання завдання. Візуальний стимул — картинки, піктограми, символи, письмова мова. Маніпуляція символами — розташування об’єктів у певному порядку. А от чого не можна робити в жодному разі, так це виконувати завдання замість учня.

Фізичне виховання спрямоване на покращення фізичного розвитку дитини,її рухової активності,сприяє формуванню звички до здорового способу життя.

Міністерство освіти і науки України опублікувало методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в школах у 2021/2022 навчальному році.

Про це йдеться в листі МОН.

У листі зазначено, що насамперед для формування інклюзивного середовища в закладах загальної середньої освіти необхідно:

• подолати соціальні та психологічні бар’єри;
  • впровадити педагогіку партнерства;
  • створити універсальний дизайн та розумні пристосування у закладах освіти в межах безбар’єрного фізичного простору.

Крім того, визначено перелік основних елементів забезпечення архітектурної доступності та умов для організації інклюзивного навчання в закладі освіти:

• доступність прилеглої території до будівлі закладу освіти (шляхи руху, зона паркування транспорту);
  • безбар’єрний вхід (входи, виходи, сходи, пандуси);
  • безперешкодний рух у приміщеннях (коридори, ліфти, підйомники, позначення, піктограми) доступність до дверних і відкритих прорізів;
  • пристосування приміщень (шляхів руху, загальних і санітарних приміщень, рекреаційних зон).

У документі також є рекомендації щодо:

• роботи спеціальних закладів освіти, навчально-реабілітаційних центрів та їхніх типових освітніх програм;
  • переліків навчальної літератури та навчальних програм, рекомендованих МОН для використання в освітньому процесі;
  • створення умов для навчання та реабілітації (наявність корекційних педагогів, соціальних та медичних послуг, підвезення тощо);
  • проведення комплексної оцінки потреб;
  • індивідуалізації освітнього процесу конкретної дитини через адаптацію та / або модифікацію навчального матеріалу, створення відповідного освітнього середовища, методів навчання тощо;
  • співпраці всіх учасників освітнього процесу;
  • проведення корекційно-розвиткових занять із використанням технологій дистанційного навчання.

Лист можна переглянути нижче:

Завантажити PDF

Чому дорослим не слід боятися інклюзивної освіти?

Основні принципи інклюзії:

• відсутність дискримінації дітей,
  • всі можуть навчатися,
  • кожна дитина – особистість з унікальними здібностями,
  • толерантність – основа повноцінного розвитку суспільства.

Інклюзивна освіта – вимога часу

Пріоритетом у галузі освіти дітей з особливими потребами стало нині створення інклюзивного шкільного середовища, в якому всі діти навчаються разом у системі масової освіти за відповідними навчальними програмами, пристосованими до їхніх потреб. Це нелегкі завдання, але водночас перед учителями і школами відкриваються нові можливості: насамперед, педагоги мають змогу відчути, що вони здатні змінити на краще діяльність і функції школи. Зміни – це процес, який триває певний час. А вчителі - головні реалізатори цих змін.

Наказ МОН №1/9-495 від 31.08.2020 р.

"Щодо організації навчання осіб з особливими потребами у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році"

Базовий навчальний план початкової освіти для навчання дітей з особливими потребами

Індивідуальна програма розвитку

Організація інклюзивного навчання